Srdečně zveme na naše nejbližší koncerty:
PRAHA, Losyho palác (Lidový dům), Hybernská 7
- 10. 11. CODEX JACOBIDES
neděle, 17:00
Účinkují:
Jan Čižmář a hosté
Zlomek loutnové tabulatury XIII B 237, (RISM 290), známý též pod zavedeným názvem Codex Jacobides, patří k nejvýznamnějším českým památkám loutnové a obecně instrumentální hudby počátku 17. století. Pochází z Prahy doby Rudolfa II. a pozdější. Obsahuje zápisy dobových tanců, intabulace písní, vokálních vícehlasů světského i duchovního typu i ukázky dobové artistní produkce pro sólovou loutnu. Tance i písně přitom dokládají, že Praha té doby byla křižovatkou kulturní výměny celoevropsky významnou – nacházíme totiž skladbičky německé, anglické, francouzské, italské, polské, španělské a rukopis tak je důležitý pro pochopení pestrosti vlivů, které se podílely větší či menší měrou i na v té době se rodící domácí hudební produkci, včetně folklóru.
JAN ČIŽMÁŘ je všestranný umělec zabývající se hrou na historické drnkací nástroje. Se soubory jako např. Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra of the Eighteenth Century, Rotterdam Philharmonic Orchestra či Capella Cracoviensis a pod dirigenty jako Frans Brüggen, Christopher Hogwood, Giovanni Antonini, Yannick Nézet–Séguin či Christina Pluhar pravidelně účinkuje v Evropě, Asii a USA. Vystupuje také jako sólista s barokním a renesančním repertoárem.
Pod jeho uměleckým vedením působí soubor Plaisirs de Musique.
- 29. 11. MISTERIOS DEL AMOR
pátek, 19:00
Písně sefardských židů a španělské renesance
Eliška Tesařová – zpěv, perkuse a Plaisirs de Musique
Pro zpěvačku Elišku Tesařovou jsou písně sefardských židů tím hlavním vyjadřovacím materiálem. Společně s dalšími hudebníky ze souboru Plaisirs de Musique připravili program, ve kterém tento repertoár doplňuje hudba španělské renesance a baroka či jiná hudba jejich srdcím blízká.
ELIŠKA TESAŘOVÁ vystudovala sólový zpěv na Pedagogické fakultě v Hradci Králové, taktéž se věnuje hudební pedagogice, sbormistrovství a sólovému zpěvu s různými tělesy.
- ADAM VÁCLAV MICHNA Z OTRADOVIC: ČESKÁ MARIÁNSKÁ MUZIKA
CHTÍC ABY SPAL
neděle, 17:00
Účinkují:
Bohemian Lute Orchestra – Český loutnový orchestr & OctOpus Vocalis – vokální soubor
Adam Václav Michna z Otradovic není pouze autorem Loutny české. Jeho sbírka čtyřhlasých skladeb pro liturgický rok s názvem Česká Mariánská Muzika je skvělou zásobárnou hudebního materiálu – některé písně doslova zlidověly, jiné jsou však dnes téměř neznámé. Bohemian Lute Orchestra a OctOpus Vocalis připravili výběr ze skladeb věnovaných vánoční době. Zazní v netradičních aranžích a doplní je vánoční skladby z repertoáru King´s Singers.
Český loutnový orchestr (Bohemian Lute Orchestra) je tělesem, ve kterém účinkují členové České loutnové společnosti a zaměřuje se na prezentaci staré hudby pro loutnové nástroje, ale také úpravy známějších melodií v úpravách pro staré nástroje.
Ansámbl OctOpus Vocalis tvoří osm zpěváků. Repertoár souboru není vymezen žádným obdobím ani žánrem. Vzhledem ke komornímu obsazení se často věnuje skladbám z období renesance, baroka a 20./21. století, ale zabrousí také do kvalitní populární hudby a jazzu.
Koncerty cyklu “ROZHOVORY S LOUTNOU” jsou realizovány s finanční podporou Státního fondu kultury České republiky.
VSTUPNÉ: 390 Kč / 50% sleva pro členy České loutnové společnosti, seniory a studenty do 26 let / děti do 15 let zdarma