Loutna česká: Jan Antonín Losy

ROZHOVORY S LOUTNOU 2021

27. 11. 2021, 18:00, sál ZUŠ Piaristické náměstí, České Budějovice

v křížové chodbě klášterního kostela Obětování Panny Marie

 

ÚČINKUJÍ:

Plaisirs de Musique & Jan Čižmář (barokní loutna)

O PROGRAMU:

Komorní hudba z okruhu pražského „knížete loutny“.

Dílo Jana Antonína Losyho představuje unikátní část českého a světového hudebního bohatství. Losyho skladby zažívaly v tehdejší Evropě enormní popularitu, o čemž svědčí množství dochovaných skladeb v rukopisech po celém světě a také řada transkripcí jeho loutnových skladeb pro ostatní hudební nástroje. V současnosti jsou známy necelé dvě stovky jeho původních skladeb a přes dvě stě konkordancí a přepisů, avšak chybí ucelený katalog jeho děl. Přelom v historickém bádání o rodu Losy představuje nedávný nález bakalářské práce J. A. Losyho, která odhaluje dosud neznámý pohnutý původ rodu a okolnosti jeho příchodu do českých zemí.

Popis Losyho hudebního stylu bývá opakovaně odbýván pomocí zjednodušených klišé o Losyho snaze o tvořivou syntézu francouzského a italského stylu. Toto zplošťující hodnocení nebere v úvahu ani skladatelův vývoj a různé vlivy, které působily v různých fázích jeho skladatelského vývoje na jeho tvorbu. Zcela stranou zůstává reflexe Losyho transkripčního a adaptačního umění některých tehdy obecně populárních skladeb. Dnešní koncertní program si klade za cíl prozkoumat tuto problematiku a přiblížit hudbu „pražské loutnové školy“.

 

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

 

Koncert se koná ve spolupráci se ZUŠ Piaristické náměstí, České Budějovice a firmou Artin s.r.o.

Cyklus Rozhovory s loutnou pořádá Česká loutnová společnost za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a Jihočeského kraje.

Ministerstvo kultury ČR