Melodie z roku raz dva

Pátek 6. listopadu 2020 19:00 — Online koncert, Praha, Česká republika

Vstupné dobrovolné (doporučené 150 Kč / 90 Kč nebo 4,00 € / 2,25 €)

Renesanční a barokní hudba z nejrůznějších pramenů v úpravě pro loutnový ansámbl. — Codex Jacobides, P. Attaignant, M. Praetorius, Josquin des Prez, Th. Arbeau, T. Susato, R. Ballard, N. Vallet, J. Dowland.

O programu

Původně vícehlasou vokální i instrumentální hudbu období renesance a raného baroka provozuje Bohemian Lute Orchestra v obsazení různě velkých louten a za účasti hostů na jiné typy nástrojů. Některé ze skladeb pak byly původně určeny sólové loutně, jejich vícehlasá verze je současnou aranží pro potřeby dnešního koncertu nebo výsledkem improvizace na základě jinak formálně jednoduché sólové skladby.

Skladby ze známějších tištěných vícehlasých publikací P. Attaignanta, M. Praetoria či J. Dowlanda doplňují úpravy skladeb z pražského loutnového sborníku Codex Jacobides. Ten široké veřejnosti zpřístupnil Jiří Tichota, který je znám coby zakladatel Spirituál Kvintetu a je také erudovaným hudebním vědcem zabývajícím se starou hudbou, zejména loutnovou. Díky němu a LP Písničky z roku raz dva pronikly ty nejkrásnější renesanční evropské písně ve vkusných a vtipných úpravách až k táborovým ohňům a do povědomí celých generací. — Během koncertu tak zazní kromě skladeb použitých Spirituál Kvintetem, také například skladba Paduana Hispanica či Saltarella, známá díky filmu Noc na Karlštejně.

Účinkující

Bohemian Lute Orchestra

Stará hudba spolu včetně hudby pro loutnu prožívá v posledních desetiletích nebývalou renesanci, přičemž za posledních 20 let se světová loutnová komunita rozrostla do nebývalých rozměrů. Hra na loutnu se vyučuje na předních vysokých školách, mílovými kroky pokročil výzkum hudební interpretace a konstrukce původních nástrojů, našly se nové dosud neznámé prameny, – zkrátka loutna zažívá parádní comeback.

Foto: Bohemian Lute Orchestra.

České země se v 17. století stávají ohniskem loutnové hudby a přebírají štafetu v tvůrčím zpracování novofrancouzského loutnového impulzu. Loutnová hudba byla oblíbená na dvoře Rudolfa II. v Praze i ve Vídni, stejně jako mezi měšťany a v univerzitním prostředí. Zejména období vrcholného baroka však bylo svědkem zásadního rozkvětu hry na loutnu v českých zemích.

O toto vzácné kulturní dědictví se od roku 2018 aktivně stará Česká loutnová společnost, z. s., která si klade za úkol propagaci loutnové hudby a péči o české loutnové dědictví pomocí koncertů, přednášek, výzkumu, publikováním odborných článků a edic, půjčováním nástrojů a všestrannou pomocí začínajícím loutnistům. Z členů společnosti se skládá loutnový orchestr, který vystupuje pod názvem Bohemian lute orchestra. Pracuje pod vedením Jana Čižmáře, našeho předního hráče a pedagoga působícího na JAMU v Brně.

Web: www.lute.cz/bohemian-lute-orchestra